اگر از افراد خبره در حوزه‌ی دکوراسیون داخلی بپرسید پتینه کاری چیست، اولین چیزی که به شما می‌گویند این است که «پتینه یعنی هنر کهنه کردن فضای یک خانه»؛

ولی پتینه کاری به همین‌جا ختم نمی‌شود. پتینه کاری که در واقع یک هنر ایتالیایی‌ است، شاخه‌های متفاوتی دارد و پتینه کاری در نقاشی ساختمان به مجموعه کارهایی گفته می‌شود که ظاهری قدیمی به دیوارهای یک خانه می‌دهد.

اگر به دیوار کاخ‌ها و خانه‌های اعیانی قدیمی ایرانی یا خارجی – مخصوصا کاخ‌های ایتالیایی، انگلیسی و روسی – دقت کنید، نمونه‌های ایدآل هنر پتینه کاری را به راحتی خواهید دید.

در ایران قدیم به جای پتینه بیشتر از گچ بری اساتید هنرمند ایرانی استفاده‌ می‌شد؛ البته گچ ‌بری را هم می‌توان شاخه‌ای استادانه از این هنر نامید. در واقع پتینه کاری یکی از هنرهایی است که دوباره پس از سال‌ها در حوزه‌ی دکوراسیون داخلی در حال ترند شدن است؛ اما واقعا پتینه چیست؟

پتینه کاری شغل ما نیست هنر ماست تیم حرفه ای آنزاپتینه متشکل از متخصصین مجرب و حرفه ای می باشد. مدیریت خدمات ساختمانی پتینه کاری همواره با نظارت بر تیم بازسازی کار و کیفیت کار را بررسی نموده و تلاش می نماید تا بهترین کار را به مشتری تحویل دهند.

پتینه کاری | پتینه برجسته | پتینه ایتالیایی | پتینه مجسمه

 • پتینه کاری
 • نقاشی ساختمان
 • پتینه رنگ روغن
 • پتینه کاری دیوار

خدمات پتینه کاری ساختمان

گروه آنزا پتینه با بیش از ۲۵ سال تجربه عملی در اجرای انواع پتینه های پلاستر و رنگ در تهران و شهرستان های ایران و همچنین در آذربایجان و روسیه فعالیت دارد.

شما علاقه مندان عزیز می توانید گوشه ای از کارهای ما را در قسمت گالری مشاهده کنید.

نمونه کارهای پتینه کاری ما را در اینستاگرام ببینید

ویدئو های آموزشی پتینه کاری ما را در صفحه یوتیوب ما ببینید

نقش پتینه کاری در دکوراسیون ساختمان

امروزه به دلیل محبوبیت پتینه کاری در نقاشی ساختمان، افراد زیادی خواهان اجرای آن در منازل و حتی محیط های کاری هستند.

از دلایل محبوبیت این تکنیک می توان به ایجاد اثر مطلوب آن روی محیط، داشتن طرح های متنوع و به روز، ایجاد نمای سنتی در محیط اشاره کرد.

این تکنیک علاوه بر این که بر روی اشیاء و سطوح خاص قابل انجام است، مهم‌ترین مورد استفاده‌ی آن بر روی دیوار و سقف است.

نقاشی ساختمان با این تکنیک امتیازاتی را نسبت به رنگ روغن و رنگ پلاستیک دارد. از جمله این امتیازات ماندگاری بالاتر پتینه نسبت به دیگر نوع رنگ‌هاست .

هنرهای بصری جایگاه ویژه ای را نزد مردم هنرمند و هنر دوست دارند و پتینه که جزو هنرهای بصری است، با ترکیب رنگ، ابزار و ذوق هنری ایجاد می شود.

بافت‌هایی زیبا و چشم نواز روی سطوح مختلف، نمونه‌هایی از هنر پتینه است که امروزه بیش‌ازپیش محبوبیت پیدا کرده‌است.

پتینه فضای زندگی را زیباتر و مهیج تر می کند و تاثیر بسیاری بر روحیه افراد می گذارد. یکنواختی در محیط کاری و زندگی موجب خستگی روحی شده و کسالت بار است.

با بهره‌گیری از هنر پتینه، می‌توان سطوح معمولی را تبدیل به اثری هنری و بی‌بدیل کرد که چشم‌ها را خیره می‌کند.

انوع خدمات پتینه کاری

ویژگی های پتینه کاری

 • پتینه نسبت به رنگ‌های ساده دلنشین تر و خاص‌تر می باشد.
 • همچنین فضای زندگی و کار را زیبا و پر نشاط می کند.
 • اجرای پتینه کاری روی هر سطحی امکان پذیر است مانند دیوار ها، سقف، سطوح فلزی، پاراوان ها، پارتیشن ها و …
 • پوشاندن ترک و موج های دیوار و سقف ها که در تمامی ساختمان ها اجتناب ناپذیر است، یکی دیگر از فواید پتینه است.
 • نسبت به رنگ های ساده ای که معمولاً استفاده می شود (نظیر: رنگ های سفید، استخوانی و ..) دیرتر کثیفی، غبار و لک را نشان می دهد.
 • ۱۰۰درصد قابلود شستشو است.
 • در صورت زخمی شدن کار به راحتی و در اسرع وقت قابل لکه گیری می باشد.
 • پایداری آن تا زمانی است که بخواهید محل مورد نظر را مجدداً تغییر رنگ دهید.
 • پتینه کاری دیوار منازل جز یکی از بازسازی‌های ساختمان پرطرفدار در سرتاسر دنیاست.
 • به این دلیل که یک دیوار ساده می تواند با صرف کمی وقت و هزینه نه چندان زیاد، به یک دیوار بسیار زیبا و چشم نواز تبدیل گردد.
 • پتینه جایگزین مناسب رنگ و بلکا بوده که باعث عایق شدن دیوار نیز کنیتکس می شود.
 • از آنجا که هزینه آن نسبت به رنگ و بلکا بالا بوده عمدتا برای دکوراتیو کردن دیوار های خانه از آن استفاده می شود و تنها بخشی از دیوار را پتینه می کنند .

تفاوت پتینه کاری و نقاشی ساختمان

پتینه یک اصطلاح ایتالیایی است که به صورت آزادانه به زبان های دیگر قرض داده شده است.

و به عنوان مثال معادل فرانسوی آن پتینه و معادل انگلیسی آن دوباره همان پتینه می باشد و در تاریخچه پتینه استفاده از این کلمه به قرن هفدهم میلادی باز می‌گردد.

البته معنای واقعی آن در اصل به تاثیرات مرور زمان برروی آثار هنری اطلاق می‌گردد.

از جمله مجسمه‌های برنزی و تابلوهای نقاشی و هر آنچه که توسط رنگ تزیین شده و دراثر مرورزمان خوردگی و پوسته‌پوسته شدن وهمچنین ظهور رنگ سبز کپکی یا همان سبز پاتین دارای نمایی کهنه شده‌است.

لازم به ذکر است که مرطوب بودن محیط سبب تسریع پاتین شده سطح کار می شود.

البته آنچه که ما در منازل بروی سطوح سقف و دیوار انجام می دهیم؛ نه صرفا پتینه، بلکه رنگ های دکوراتیوی و تزیینی می باشد؛ که به اشتباه به تمام آنها در ایران پتینه گفته می شود؛

و این صحیح نیست، چرا که پتینه همان طور که گفته شد تنها به سطوح آنتیک و کهنه شده اطلاق می گردد.

حال آن که در اینجا حتی به کارهای مدرن نیز پتینه گفته می شود که متاسفانه بد جا افتاده است.

نکاتی چند پیرامون هنر پتینه کاری

همانطور که قبلا هم گفته شد، پتینه گستره وسیعی از نقوش و بافتها را در بر می گیرید که توسط متریال های مختلف و متنوعی اجرا می گردد، ولی متاسفانه آنطور که باید بروی دیوارها در ایران اجرا نمی شود.

( لااقل تا امروز که اینطور بوده) و قابلیت فرمهای پتینه کاری را محدود به تعدادی نقوش ساده بروی سقف و سپس اجرای ورق طلا نموده اند.

حال آن که پتینه و پتینه کاری در وهله اول مختص دیوارها می باشد و سپس شامل پتینه سقف، پتینه طرح چوب، پتینه طرح سنگ، پتینه آنتیک، پتینه ابر و باد و غیره می گردد.

چه بسا در کشورهای صاحب این هنر و کشورهای صادر کننده فرمها و تکنیک های پتینه،بیش از ۶۰% تکنیکهای پتینه کاری مختص دیوار می باشد.